drzwi

Wymieniasz drzwi? Sprawdź, ile może wynieść cena robocizny

Wymiana drzwi wejściowych do mieszkania lub domu jest bardzo korzystna. Nie tylko pozwala na uatrakcyjnienie wyglądu zewnętrznego domu, zapewnia większą szczelność dźwiękową oraz chroni przed utratą ciepła, ale przede wszystkim znacząco zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Najczęściej jest to na tyle skomplikowany proces, że lepiej powierzyć montaż fachowcom. Podpowiadamy, jakie są orientacyjne ceny robocizny przy wymianie drzwi. 

Co wchodzi w koszt usługi?

Same drzwi to nie wszystko. Ważny jest odpowiedni otwór- równy i mający pasujące do drzwi wymiary. Następnie ościeżnica – w przypadku wymiany drzwi może zaistnieć konieczność demontażu starej. Drzwi są różne: zewnętrzne, wewnętrzne, pojedyncze, antywłamaniowe, a sposób ich montażu różni się. Może to wymagać innych umiejętności i nakładu pracy, dlatego cena robocizny może się zmieniać. 

Podstawową usługą przy wymianie drzwi jest osadzenie ościeżnicy oraz zawieszenie na niej skrzydła drzwiowego. Każde działanie wymaga precyzji i dokładności, tym bardziej że uszkodzenie skrzydła może zepsuć cały efekt wizualny. Każde niestandardowe rozwiązanie może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Rozróżnia się na przykład wspomniany już typ drzwi, podcinanie skrzydła i ościeżnicy, wykuwanie otworu drzwiowego w ściance działowej lub wycinanie z płyt kartonowo – gipsowych, rozbiórka starych otworów, a nawet usunięcie (utylizacja) starych drzwi, co w przypadku wymiany ma duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę, czy w cenie robocizny znajduje się dokładne sprzątanie po pracy – może to podnieść cenę znacząco, ale jaka to oszczędność pracy i czasu dla właściciela mieszkania!

W każdym mieście, województwie inaczej

Koszt robocizny przy wykonywaniu tych samych prac różni się, w zależności od lokalizacji, zapotrzebowania na usługi oraz konkurencji. Warto pamiętać, że usługa montażu drzwi jest obłożona 8% podatkiem VAT. Dobrze jest sprawdzić, czy wybrana firma przedstawia cenę robocizny jako kwota netto lub brutto. 

Cena robocizny wymiany prostych drzwi wewnętrznych waha się średnio od około 210 do 260 złotych i odnosi się do usługi podstawowej. Najdrożej jest w województwie mazowieckim, najtaniej – w lubelskim. W przypadku drzwi zewnętrznych cena jest wyższa. Usługa wymiany prostego skrzydła z ościeżnicą najczęściej wynosi od około 475 do 540 złotych.